שינויים בהרגלי החינוך בארץ ובעולם בעזרת תוכנית education city (ערי חינוך)

ערי חינוך

תחום החינוך משתנה ומתפתח לאורך ההיסטוריה, בהתאם למגמות וכיוונים אליהם נושבת הרוח. ארגון ערי חינוך מנסה להביא לשינוי בהרגלי החינוך הקיימים מתוך הבנה של המצב החברתי העולמי כיום.

חינוך הוא ללא ספק אחד התחומים החשובים עבור החברה האנושית. תהליכי חיברות, הקנית ידע ועיצוב האישיות של הילד נעשים באמצעות החינוך. חינוך מתבצע גם בבית על ידי ההורים, אולם כיום לבית הספר ולמרחב הציבורי יש השפעה רבה מאוד על חינוך הילדים. הילדים נמצאים במסגרות במשך שעות רבות בכל יום, ומכך נובעת ההשפעה הרבה של החוץ על הילד. החינוך לא מסתיים בילדות, ולאורך חייב של האדם הוא שואב ערכים, ידע וסגנונות התנהגות מהסביבה שלו.

לאורך השנים מתפתח תחום החינוך ומשתנה בהתאם למה שנהוג וקיים באותה התקופה. כך למשל, בתקופה בה החלה המהפכה התעשייתית הייתה הבנה שיש להכשיר פועלים צייתנים, ומערכת החינוך פעלה בהתאם.

חינוך ילדים
שינויים בהרגלי חינוך

שינויים בהרגלי החינוך

ארגון education city הוא ארגון שקם מתוך הבנה שהעולם בו אנו חיים הולך ומשתנה ודורש מאיתנו דברים חדשים. אחד השינויים המשמעותיים להם אנו עדים בדור הנוכחי הוא הפיכת העולם למקום גלובלי בו כל אחד יכול לקיים קשר רציף עם אנשים שנמצאים בקצה השני של הגלובוס. הגלובליזציה הזו מוזכרת רבות בהקשרים כלכליים, כמו האפשרות לקנות מוצרים בזול דרך האינטרנט, אולם גם בפאן החינוכי יש לגלובליזציה השפעה.

מפגשים בין אנשי חינוך ממדינות שונות מאפשרות להם להפרות זה את זה ברעיונות ולקדם את תחומי החינוך במקומות השונים. בנוסף לגלובליזציה, ישנו שינוי נוסף ומשמעותי שעובר על העולם – המעבר מפרדיגמת פירמידה לפרדיגמת רשת.

 

מפירמידה לרשת

ההבחנה בין פירמידה לרשת עומדת בבסיס פעולתו של ארגון education city (ערי חינוך). תא פירמידה הוא תא חלול שתפקידו העברת אינפורמציה בלי השפעה עליה. המידע העובר בתא כזה לא מושפע מהתא ופשוט עובר הלאה. לעומת זאת, המידע העובר בתא רשת לא רק מועבר אלא גם יוצר דבר חדש. תא רשת מקבל את המידע ומשפיע עליו, כך נוצר דבר חדש מהאינטראציה.

בארגון education city (ערי חינוך) מאמינים כי אנחנו חיים במציאות העוברת לפעול בתאי רשת. על פי תפיסתם, הקשרים בין האנשים הולכים ומתבססים על רשתות וכך גם מערכות החינוך. אם בעבר מערכת החינוך התבססה על פירמידה והתרכזה בהעברת ידע לתלמידים, היום דרוש דבר מה אחר.

 

מערכת חינוך רשתית

במערכת חינוך רשתית המידע לא מועבר לתלמידים כמו סרט, אלא ניתן להם כחומר גלם ממנו הם יצרו דבר חדש. מערכת חינוך כזו מבינה את כוחו של כל תלמיד ומורה, ומתעניינת בדבר הייחודי שהוא יכול ליצור.

כאשר הגלובליזציה פוגשת את החינוך הרשתי נוצרת מערכת ענקית של מידע חדש. גופי חינוך ממדינות שונות פוגשים זה בזה, שומעים זה על תוכניותיו של זה ויוצרים מידע חדש ועדכני. כך נוצרת תמיכה של אנשי חינוך מכל העולם שיכולים לבצע שינויים אמיתיים יחד עם התלמידים שלהם.

 

איך מתבצע חינוך רשתי?

בחינוך רשתי הידע נמצא בכל מקום וההתפתחות והלמידה נעשות בכל חלקי הרשת. כל חבר ברשת – מנהל, מורה ותלמיד – הוא מפתח של ידע וצרכן של ידע. כולם יוצרים ומושפעים מהידע, כך נוצרת מערכת בריאה יותר, המתאימה יותר לעולם הקיים כיום.

תלמידים
שיטות לימוד חדשניות

מנין נובע השינוי?

בערי חינוך מסבירים שהשינוי בתפיסת החינוך והמעבר מפירמידה לרשת נובע מגורם מרכזי אחד: הופעת גל הידע. אלווין טופלר דיבר על שלושה גלים כלכליים – הגל החקלאי, הגל התעשייתי וגל המידע. בערי חינוך מסבירים שמתוך גל המידע נובע גל הידע. אנו נמצאים בתחילתו של גל הידע, ולתפיסתם בהמשך הגל הזה יביא לכך שרוב אוכלוסיית העולם תתפרנס מיצירת ידע חדש.

 

האם זה אפשרי?

על החזון הזה אפשר לשאול שאלה מאוד פשוטה – האם יתכן שרוב אוכלוסיית העולם תוכל להיות יצירתית מספיק כדי להתפרנס מייצור יידע? האם את התפקידים שמילאו רק גאונים ואנשים מיוחדים יוכלו למלא "האנשים הפשוטים"?

בארגון ערי חינוך מאמינים שזה אפשרי, אך זה תלוי בשינוי מרכזי אותו העולם צריך לעבור. הארגונים ומערכות החינוך צריכים לעבור שינוי רדיקלי שיכשיר אותם לפעול בעולם החדש. עלינו ליצור מבנים גמישים המבוססים על פרדיגמת רשת. בארגונים אלה כל חבר יהיה גם מפתח, יצרן ומחדש וגם מקבל, לומד ושותף. מתוך ענוה ויצירה נוכל לבנות משהו חדש.

 

איך נצליח לא להגדיל את הפערים?

אחד הקשיים העומדים בפני העולם הוא הגדלת הפערים בין עניים לעשירים. העולם כל הזמן מתקדם, אך בעוד אלה שנמצאים במדרג גבוה מתקדמים הרבה יותר, אלה שנמצאים למטה מתקדמים פחות. כתוצאה מכך אי השוויון גדל כל הזמן, ואחד הדברים שעלול התהליך הזה לגרום לו הוא גידול הפערים.

ב education city (ערי חינוך) מסבירים שכדי שהמעבר בין הפרדיגמות יהיה מוצלח ולא יגרום לגידול בפערים על מערכת החינוך לשנות כיוון. מערכת החינוך צריכה להפסיק להכין את תלמידיה לחיים בפרמידה ולהכין אותם לקראת חיים בגל הידע.

בארגון מאמינים שהדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא להתמקד בחינוך המתבסס על פרדיגמת הרשת החדשה. כאשר העולם עבר לפסים תעשייתיים הומצאה שיטת הפירמידה שהכשירה פועלים, וכיום אנחנו זקוקים לאנשים יצרנים שייצרו מידע חדש. חינוך התלמידים על ידי הכרה רשתית והבנה של הכוח שלהם במפגש ויצרה תהווה הכנה אופטימלית לחיים בעולם האמיתי.

בבסיס תפיסת החינוך החדשה אותה עמל הארגון לקדם בארץ ובעולם ניצב עיקרון משמעותי – לראות את היחיד וליצור ביחד. על ידי הרחבת שיתופי הפעולה והבנה שכל מורה הוא גם תלמיד, ושכל תלמיד הוא גם מורה נוכל לקחת להתמודד עם האתגרים וליצור חברה טובה יותר.

Be the first to comment

Leave a Reply

כתובת האימייל שלך לא תפורסם


*